HAYVANCILIK

Asın Çiftliği’nde son yıllarda sadece küçükbaş hayvancılık yapılıyor.

Ülkemizde maalesef her geçen sene azalan keçi yetiştiriciliğinin çiftliğimizdeki geçmişi 1930 yıllarına dayanıyor. Keçi sürümüzün ağırlığını Saanen ırkı oluşturmakla beraber seneler itibarı ile başka ırklar ile de karışarak “çifliğimize has” bir sürünün oluştuğunu söyleyebiliriz.Ekonomik getirisinden daha çok bizler için nostaljik bir değeri olan keçi yetiştiriciliği, sertifikalı organik tarıma geçmemiz ile birlikte ayrıca kritik bir rol üstlendi.

Keçi sürümüz kış aylarında yayladaki ahırlarımızda barınırken mera ve tepe zeytinliklerimizdeki yabani otlar ile mücadele ediyorlar. Yaz aylarında ise ovadaki ahırlarında konaklarken tarla ve ovalık alandaki ot temizliği konusunda görev alıyorlar.Tabii tüm bu görevleri arasında doğal gübreleme konusunda da bize yardımcı olmaktan geri kalmıyorlar.

Her sene bahar aylarında çiftliğimizi rengarenk görüntüleri ve muzır hareketleri ile neşelendiren yavrularımıza bir türlü kıyamadığımız için annelerinin sütlerinin tamamını kendileri emmekten vazgeçene kadar onlara bırakıyoruz.

Dolayısı ile sürümüzün büyülüğüne rağmen keçi sütü üretimimiz oldukça sınırlı. Yine de hem kendimize, hem de misafirlerimize yetecek kadar keçi peyniri üretiyoruz...

"Sakız" cinsi koyunlarımız ise merada besleniyor. Yemlerinin büyük çoğunluğu kendi çiftliğimizde her yıl ekiliyor.Bu Sanal Mağazada Elektronik Ticaret için ProjeSoft E-Ticaret yazılımı kullanılmaktadır.