sertifikalar

ASIN ÇİFTLİĞİ
TASARIM ÖDÜLLERİ


Yanlış Bilineneler

Bu terimlerin ne demek olduğunu biliyor muydunuz?


Organik Ürün

 

Arındırılmış toprakta, organik olarak üretilmiş tohumlarla, konvansiyonel tarım ilçları ,  kimyasal madde ve sunni gubre kullanılmadan yetiştirilmiş ürünlerdir.  Bir bölgeye organik üretim lisansı alabilmek için çevresinde yerleşim birimleri yada havadan ilaçlama yapılmayan bölgede olması ilk şarttır.  Organik tarım hatalı uygulamalar nedeniyle kaybolan ekolojik dengeyi yeniden kurmaya yönelik insana ve çevreye dost üretim sistemlerini içerir. Organik ürünler üretilirken sadece ürünün kendisi değil , son satış noktasına kadar  tüm süreç uluslar arası sertifikasyon firmaları tarafından denetlenmiş ve sertifikalandırılmış ürünlerdir.
 

Naturel Zeytinyağı

 

Naturel, "organik" yada " doğal" demek değildir. Naturel doğrudan zeytinyağının "sıkılma prosedürüyle" ilgili bir terimdir. Zeytinler sıkılırken rafinasyon işlemine tabi tutulmamış, toplanan zeytinler yıkanıp, doğal yolla sızdırılmış anlamına gelir.
Üretiminde kimyasal ilaçlar kullanılsa da, bir ürün etiketine “naturel” yazılabilmekte, fakat organik yazılamamaktadır.


Organik Naturel Sızma Zeytinyağı

 

İçindeki doğal asit oranı %0,8'in altinda olan zeytinyağları “Sızma” zeytinyağı olarak adlandırılır.
Sızma da  Zeytinyağı'nın kendine has hafifce  yutulduğunda boğazı yakan özelliği vardır ama tadı yumuşaktır. Sızma zeytinyağının içindeki doğal asit oranı azaldıkça daha da yumuşar ve yakıcılığı azalır.
Organik Naturel Sızma Zeytinyağı, organik olarak üretilmiş, naturel yolla sızdırılmış ve doğal asit oranı %0,8 in altında olan zeytinyağlarına verilen isimdir.

 

Organik Naturel Zeytinyağı (Naturel Birinci Zeytinyağı)

 

İçerdiği doğal asit oranı %1-2 arasında olan zeytin yağları sadece 'zeytinyağı'  yada  'natürel birinci zeytinyağı' olarak adlandırılır. Aroması ve yakıcılığı sızmadan biraz daha fazladır.  Genizde hafif bir yanma, ağızda yutulduktan sonra hafif bir acılık hissettirir. Bu acılık kalitesinin düşük olduğu anlamına gelmez. Beğeni ağız tadıyla ilgilidir. Organik Naturel Zeytinyağı, organik tarım yolu ile üretilmiş, naturel yolla sızdırılmış ve doğal asit oranı %1-2 arasındaki zeytinyağıdır.
 

Yabani Zeytin (Delice)

 

Yabani Zeytin ağaçları verimi düşük ve işlenmesi zor olduğu için halk arasında  Delice ismini almıştır. Avrupa'da ve  ülkemizde de yabani zeytin ağaçları aşılanarak ticari bakımdan daha verimli olan büyük meyve veren zeytin ağaçlarına dönüştürülmektedir.
Çekirdeği gövdesine göre biraz daha iri olan leziz bir mezelik zeytindir.
Asın Çiftliği'nde aşılamadan koruduğumuz  yabani zeytin ağaçlarından her sene alınan sınırlı mahsul elde işlenir ve organik zeytinyağında bekletilerek tadlandırılır.


Kalamata

 

Güney Ege ve Akdeniz 'e has bir zeytin ağacı çeşitidir. Sofralık zeytinlerden farklı işlenir ve tadı da kendine has, hafif buruk ve acımsıdır. Özellikle İspanya, Yunanistan ve İtalya gibi akdeniz ülkelerinde çok tüketilir.
 

Riviyera Zeytinyağı

 

İçerdiği doğal asit oranı %2 nin üzerinde olan zeytinyağları direkt tüketim için uygun değildir. Bunlar ya hatalı işlenmiş yada dip zeytini diye adlandırılan beklemiş, kurtlu yada  toprağa değerek fazla asitlenmiş olduğu için direkt tüketime uygun değildir.
 Bu zeytinyağları fabrikada ayrılır Riviera zeytinyağı üretimi için rafinasyon işleminden geçirilir. Bu işlem sayesinde yağ çok sert olan kokusu ve tadından tamamen arındırılır.  Doğal olarak tüm vitaminleri de kaybolur. Madde olarak kalan yağ yeniden tatlandırılmak üzere bir miktar sızma zeytinyağı ile karıştırılır ve asit oranı bu nedenle düşük olur. Böylece elde edilen zeytinyağına Riviyera Zeytinyağı denir.
 

Asın Çifliği'nin Riviyera zeytinyağı üretimi yoktur.
 

Bir ürünün organik olup olmadığını nasıl anlaşılır?

 

Bir ürünün organik olup olmadığı tadından ya da kokusundan yada şeklinden anlaşılamaz.
Fakat organik ise mutlaka ön yüzünde Tarım Bakanlığının "Organik Tarım" logosu, arka yüzünde hangi firma tarafından sertifikalandırıldığı ve ürünün sertifika numarası bulunur. Organik ürünler açıkta ve ambalajsız satılamaz.
Ortam şartları uygun olan her üretici, Organik Tarım Lisansı için başvurabilir. Organik ürün sertifikası almak için işletmeler denetimden geçer. Lisans süreci 3-4 yıla yayılır. Organik ürün tüketmek isteyen biri mutlaka Tarım Bakanlığı'nın orjinal logosuna dikkat etmelidir.Bu Sanal Mağazada Elektronik Ticaret için ProjeSoft E-Ticaret yazılımı kullanılmaktadır.